30 Aralık 2016 Cuma

ORDU REHBERİ

Ordu deyince aklımıza bir halk türküsünden kalan dereleri gelse de aslında o kadar çok doğal güzelliğe sahip bir şehir ki şaşırttı bizleri..
20 seyyah kadın Ordu'ya ayak basınca önce Perşembe yaylasına çıkar ve dünyanın sayılı güzellikteki mendereslerinden biri olan bu güzelliği arkasına alıp fotoğraf çektirmeyi ihmal etmez.Evet biz Ordu'da üç günde dört mevsimi birarada yaşadık.
Dönerken de Aybastı Kent Ormanı'nda bölgenin doğal bitki örtüsüyle ve kekikle beslenen kuzularını yemeyi ihmal etmedik.Kuzu eti burada o kadar lezzetli ki öncesinde ikram edilen Ordu'nun özel tereyağı ve balı kızartılmış ekmekle servis ediliyor.Manda yoğurdu ise efsane lezzetlerden..

Perşembe yaylasına çıkarken muhteşem güzellikteki yol manzaraları..
Bir diğer güzellikteki durağımız Çamaş Kanyonu oldu.Kanyonu yerel rehberler eşliğinde yürüdük.
Bir gece öncesi yağmur yağdığından toprak kokusu inanılmazdı.Yaprakların üzerinden ince bir yol şeridinde sadece kuşların ve suyun sesiyle muhteşem bir parkuru tamamladık.
Çamaş'ta bulunan alabalık tesislerinde öğlen yemeği molası verdik.

Elma patates görünümündeki  Mısır ekmeği biz de çok şaşırdık.Bildiğinizden farklı olarak yağda kızartılarak yapılıyor çok lezzetli mutlaka deneyin derim.
Tarihi su gücüyle çalışan Mısır unu değirmeni..

Ordu'da mantar mevsimi nereye baksak mantarın binbir çeşidi bize göz kırpıyor.
Yolüstü güzergahlardan Gaga Gölü fotoğraf molası vermek için mutlaka durmak gerek..
Şehir merkezinden otuz dakika uzaklıktaki Çiseli Şelalesi..
Murat Dalkılıç'ın "Ben Bilmem" klibini çektiği muhteşem güzellikteki şelale..
Ulubey ilçesinde bulunan Kadıncık Şelalesi yanında 200 yıllık tarihi bir değirmen de bulunduruyor.
Akarken iki ayrı küçük şelale daha oluşturuyor.
Yazın yüzmek isteyenler için alternatif bir doğa rotası..
Yason Burnu, Perşembe ilçesine bağlı bir yarımada..
Aynı zamanda kilisenin de adı Jasons Church olarak da biliniyor.Karadeniz'de deniz kıyısına yapılmış tek kilise olarak biliniyor.
Trabzon hurması her yerde..
Ordu'ya bir saat uzaklıktaki Ünye'ye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi'ni ziyarete geldik.En keyif aldığımız duraklardan biri oldu.Kültürümüzde var olan unutulmaya yüz tutmuş oyunlarımız, bilmecelerimiz, manilerimiz, deyimler ve hikayeleri son olarak da gölge oyunu izleyip veda ettik.Ordu'da Kabataş ilçesi Söğütaltı'nda en lezzetli künefelerden birini yedim.

Ordu'da nerede kalınır?
Anemon Hotel en iyi seçeneklerden bir tanesi beş yıldızlı konfora sahip hem deniz kıyısında hem de çarşıya yürüyüş mesafesinde..

Ordu'da nerede ne yenir?
Tabiki Aktaş'lar Restaurantta her gün iki öğün Ordu pidesi, güveçte mantar, pancar çorbası, sütlaç yenir.
Bu da benim favorim beyaz peynirli pastırmalı olanı..

Tomur cafe restaurantta yine Aktaşlar'ın yeni markası..Dünya mutfağından lezzetleri harika sunumlarıyla servis ediyorlar.
Tomur cafe de kahve sunumu..
Ordu pideleri..
Sahilden Boztepe manzarası teleferik ile günün her saati 15 dakikada çıkabiliyorsunuz.
Bizi davet eden Ordu Valisi Sayın İrfan Balkanlıoğlu ve basın sözcüsü Mustafa Sezer'e ve bu organizasyonu düzenleyen Sevgili arkadaşım Cüneyt'e www.gezgininayakizleri.com  teşekkürü borç bilirim.Hiç yorum yok: