26 Mayıs 2016 Perşembe

OKAN ÜNİVERSİTESİ'NDE ANTEP YEMEKLERİ WORKSHOP'U


Okan’da Gaziantep yemekleri günü

Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nün düzenlediği “Gaziantep Yemekleri Workshop”unda bloggerlar yörenin mutfağını Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğretim üyesi, Sahan restoranları kurucusu Tahir Tekin Öztan eşliğinde keşfe çıktı.

Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nün gerçekleştirdiği workshop’ta UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen Gaziantep Mutfağı A’dan Z’ye anlatıldıYöre mutfağı hakkında Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğretim üyesi, Sahan restoranları kurucusu Tahir Tekin Öztan Hocamız bilgi verdi. 
Öztan, çağla aşından firik tandıra, buharda pazı sarmadan keme ve yenidünya kebaplarına toplam 12 Gaziantep yemeğini malzemeleri ve hazırlanış aşamalarıyla blogger arkadaşlarımızla paylaştı. Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı İlkay Gök’ün ev sahipliğinde yapılan etkinlik hakkında Gök Bölümümüz Türkiye’nin yemek kültürüne önem veriyor, sahip çıkıyor. Bölümümüzün müfredatını Türk mutfağına göre yeniledik. Dört dönem boyunca Türkiye’nin 7 bölgesi ve Osmanlı mutfağını uzman öğretim üyelerimizle anlatıyoruz. Gaziantep mutfağı hakkında Tahir hocamız bilgi veriyor. Bugün onun uzmanlık mutfağını, bloggerlarla ondan dinledik” dedi. 


Workshop’ın ardından Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı İlkay Gök, Okan Üniversitesi’nde İstanbul’un ilk ve tek Gastronomi Yüksek Lisans programını verdiklerinin altını çizerek program hakkında bloggerları bilgilendirdi. Ayrıca yüksek lisansta yemek ve şarap uyumu dersi veren mastersomeliye Ali Dündül hem bu ders hem de şarap sertifika programı konusunda bilgi paylaştı. Dündül someliye eğitim programında üç seviye olduğunu anlatarak “İtalya’daki Castello Banfi  şarap firması işbirliğinde hem üniversitemiz hem de yurtdışı onaylı sertifika veriyoruz. 3 seviyeyi de tamamlayanlar İstanbul’a gelen Castelo Banfi’nin mastersomeliyesi tarafından verilen 3 saatlik eğitimi alıyorlar. Ardından someliye diplomasının sahibi oluyorlarŞarap sertifikasına ek olarak, yiyecek içecek sektöründe çalışanların dışında, ilk iki seviye şarap meraklılarına da hitap ediyor. Restoran 
menülerindeki şarap listelerine yabancı kalmadan, hangi şarabı seçsem diye kara kara düşünmeden şarap kararını verebilecekleri bilgileri alarak, birer şarap uzmanı haline geliyorlarBu eğitim programı kapsamında her seviyede restoranda tadımlar yapılarak yemek-şarap uyumu çok daha kolay öğretiliyor” dedi

Çağla aşı aspirle servis edildi.

Yeni Dünya Kebabı


Workshop’da hazırlanan yemekler:
1. Üçlü Yeni Dünya Kebabı
2. Keme Kebabı
3. Terbiyeli Kuzu Şiş
4. Alinazik
5. Kuzu Tandır
6. Firik Pilavı
7. Çağla Aşı
8. Altı Ezmeli Kebap
9. Buharda Pazı Sarma
10. Ciğer Kebabı
11. Pırpırım Salata
12. Kadayıf3 yorum:

zubeyde saracoglu dedi ki...

Çok yararlı ve bilgilendirici bir workshop oldu.

Anadoludan lezzetler dedi ki...

herşey mükemmel görünüyor.

Anadoludan lezzetler dedi ki...

herşey harika görünüyor..