29 Şubat 2016 Pazartesi

THE GRAND TARABYA SEVGİLİLER GÜNÜNE ÖZEL ÇİKOLATA WORKSHOP


ÇİKOLATANIZI AŞKLA ÇIRPIN                            
Siz de 13 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek olan Çikolata yapım kursumuza katılın, sevgilinizi kendi ellerinizle yaptığınız çikolatalarla şaşırtın.
Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için hulya.kavuk@thegrandtarabya.com veya 0212 363 33 00 ile iletişime geçebilirsiniz.


Çikolatanın Tarihi
Kakao tüccarı, Vera Cruz medeniyeti, Meksika, M.S. 300 - 900 Kakao ve çikolatanın tarihinin yaklaşık 4000 yıl geriye gittiğini biliyor muydunuz ya da kakaonun Maya ve Aztek kültürlerinde para birimi olarak önemli bir rol oynadığını?
Kakao da çikolata gibi zengin ve ilginç hikayesi olan az besin maddelerindendir. Aynı kahve gibi, kakao çekirdeği de Latin Amerika’da Kolomb öncesinde kurulmuş medeniyetlerden miras alınmıştır.
Afrika kakaonun başlıca üreticisidir: Her yıl milyonlarca küçük çiftlik, dünya kakao üretiminin %70’ini gerçekleştirir. Fildişi Sahili ve Gana önde gelen üretici ülkelerdir. Her biri kakao üretimine sırasıyla %40 ve %15 oranında katkıda bulunur.
Kakao Latin Amerika’daki yağmur ormanlarından çıksa da, dünyanın en büyük plantasyonları artık Afrika ve Asya’da bulunmaktadır.
Afrika’da kakao ekiminin başlangıcı 18. yüzyılın sonlarına denk gelir. Orijinal Criollo türü kakao mükemmel kalitededir ve haşerelere karşı çok duyarlıdır. Afrika toprağında iyi kök tutmadığı için birkaç yıl sonra her ne kadar daha az kaliteli olsa da, Sao Toma ve Fernando Po adalarında daha güçlü bir kakao türü olan Forastero yetiştirilmeye başlanmıştır.
Siyasi istikrarsızlık ve ekin hastalıkları Latin Amerika’daki kakao üretimini tehdit etmiş, bu yüzden tüccarlar kakao ekimi yapabilecekleri yeni alanlar aramaya başlamışlardır. Bu arayışın sonunda kakao tarımı Sri Lanka ve Java’nın (Endonezya) Ekvator bölgelerine yayılmıştır. Günümüzde her ne kadar Latin Amerika hala kaliteli kakaonun en önemli üreticisi konumunda olsa da, üretim geniş ölçüde Afrika (Fildişi Sahili ve Gana) ve Asya’ya (Endonezya) kaymıştır.
Kakao Ağacı, Kakao Yağı ve Kakao
Kakao Ağacı 4 - 8 metre boyunda olan ebegümecigiller familyasından bir bitkidir. Kakao ağacının tohumları mayalandırılır ve ardından kurutulur. Böylece tohumun acı lezzeti kaybolur ve hoş bir koku ortaya çıkar. Kakao taneleri kavrulur, özel değirmenlerde un haline getirilip preslenerek yağı çıkartılır sonra bu çekirdekler bir kere daha öğütülerek toz kakao haline getirilir.
Kakao yağı olarak adlandırılan theobroma yağı; soluk sarı renkli, saf ve yenilebilir olan kakao çekirdeğinin kavrulmasının ardından  preslenerek elde edilir. Kakao yağı, uzun bir raf ömrüne sahip olmasından dolayı gıda ve kozmetik sektöründe de kullanılır.
Kakao yağı en kararlı yağlardan olup doğal bileşenlerinde bulunan antioksidanlar sayesinde acıma ve ekşime karşıtıdır. Bu sayede uzun süre depolanabilir. Kakao yağı oda sıcaklığında katı bir yağdır ve 34°C’tan sonra erimeye başlar.
Resmi olarak üç tür çikolata vardır: Bitter çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolata.
Bitter çikolata (Aynı zamanda kakao likörü de denir.), kakao yağı ve şeker içerir. Tüm kakao bileşenlerinin kurutulmuş kısmı olan kakao katı maddelerinin oranı %35 ile %70 ya da daha fazlası arasında değişir. Kakao miktarı arttıkça, daha çok bitter olduğunu hissedeceksiniz.
Sütlü çikolata, bitter çikolatayla aynı malzemeleri içerir.  Süt tozu eklenerek çikolataya açık kahverengi bir renk ve kremalı bir doku ve tat verilmiştir.
Beyaz çikolata, süt, şeker ve kakao yağı içerir ama kakao likörü içermez. Bu da tatlı çikolatanın soluk fildişi rengini açıklar.
Kuvertür en az %31 olmak üzere yüksek yağ miktarı içeren bir çikolatadır ve genellikle fırıncılar, pasta şefleri ve çikolatacılar tarafından üretilir. Bu bitter çikolatada en az %31, kakao yağı ve sütlü çikolatada %31 kakao yağı ve süt yağı bulunması anlamına gelmektedir. Bu çikolataya muazzam bir yoğunluk ve sertlik ile, çok ince ama çıtır çikolata katmanları olan çarpıcı pralinler yaratma imkanı verir.
Günümüzde neredeyse hayatımızın vazgeçilmez bir besin maddesi haline gelen çikolata, gündelik beslenmemizden özel günlerimizde kutlamalara, otellerde, restaurantlarda, pastanelerde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Hiç yorum yok: